Kaip tapti HFI Certified Usability Analyst?

Šiuo metu (2014 rugsėjis) Lietuvoje yra 17 „Human Factors International“ (toliau – HFI) sertifikuotų tinkamumo specialistų ir, stebint tendencijas, jų kiekis didės, o klausimas antraštėje vis dažniau skambės.

IVPK patvirtinus „E. paslaugų tinkamumo naudotojams rekomendacijos“ ir įtvirtinus nuostatą, kad kuriant viešąsias informacines sistemas yra rekomenduojamas (o kartais ir privalomas) sertifikuotų tinkamumo specialistų dalyvavimas, Lietuvoje ženkliai padidėjo susidomėjimas HFI rengiamu sertifikavimu. Negaliu pasakyti, kad anksčiau jis buvo mažesnis, bet dabar jis įgavo „kūną“ – žmonės ne tik domisi, bet ir aktyviai siekia tapti „Certified Usability Analyst“ (toliau – CUA), todėl nepailstamai ieško informacijos, kurios, tiesą sakant, yra ne per daugiausiai.

Šis straipsnis ir skirtas ieškantiems. Jame nerasite sertifikavimo egzamino atsakymų, bet aš pabandysiu aprašyti savo ir kolegų patirtį besiruošiant ir laikant.

Kelio pasirinkimas

Yra du būdai pasiruošti – užsirašyti į HFI ar kt. mokymo centrų organizuojamus mokymus arba ruoštis patiems. Pradėkime nuo paprastesnio varianto – užsirašyti į mokymus. Kursai didžiąja dalimi garantuoja, kad jūs galiausiai išlaikysite ir egzaminą. Po kursų jūs gaunate dalomąją medžiagą, kur rasite visus atsakymus ir kuria galima naudotis egzamino metu. Šis būdas yra tikrai paprastesnis, bet pakankamai brangus – kurso kaina varijuoja tarp £815-970 Londone ir €1,225-1,445 Amsterdame. Šių metų pradžioje pasirodė žinios, kad Lietuvos mokymo centrai IT ProTraining ir Baltijos kompiuterių akademija planuoja surengti pasiruošimo kursus Vilniuje, tačiau kol kas dar nė vieni kursai nevyko. 

Kitas būdas – mokytis savarankiškai – yra ne iš lengvųjų, nes visą medžiagą reikės lašas po lašo ieškotis internete arba rinkti knygose. Daug kas bando nevažiuoti į kursus, o medžiagą gauti iš dalyvavusių kursuose. Mano manymu, tai bergzdžias reikalas. Ir štai kodėl:

  • Už dalyvavimą kursuose mokami didžiuliai pinigai, todėl vargu ar kas norės nemokamai dalintis medžiaga už kurią patiems teko sumokėti. Patikėkite, medžiaga yra daugiau nei 50 proc. kursų vertės.
  • Didesnis kiekis sertifikuotų specialistų reiškia didesnę konkurenciją rinkoje. Jūs tikriausiai to nejaučiate, bet viešieji pirkimai yra „laukiniai Vakarai“, todėl naivu tikėtis, kad kas nors norės sau sukurti dar vieną konkurentą.
  • Visa medžiaga yra popieriuje ir tik popieriuje, o HFI darbuotojai nepamiršta pažymėti, kad bet koks medžiagos paviešinimas yra nusikalstama veika. Pagalvokite, ar kas nors norės dėl jūsų mokėti baudą ar turėti kokių nors problemų su teisėsauga?

Tikėtina, kad šie mano žodžiai nuskambės grubiai, bet tokia yra realybė. Dėl šios priežasties patarčiau iš karto pradėti mokytis ir negaišti laiko kursų dalamosios medžiagos paieškoms. Išlaikyti be kursų ir HFI medžiagos yra įmanoma ir tai įrodė daugelis lietuvių: mano žiniomis, tik 6 ar 7 lietuviai sudalyvavo bent vienuose HFI mokymuose ar turėjo medžiagą iš kolegų. Kiti, o tarp jų ir aš, ruošiesi savarankiškai.

Mokomės savarankiškai

Taigi, jei vis dėlto nusprendėte, kad kursai yra per brangus malonumas jums reikės sukaupti visą kantrybę ir pradėti mokytis. Iš karto perspėsiu, kad tai mažiausiai pusmečio trukmės projektas. Moksluose jums padės:

  • Terminų žodynėlis. Peržiūrėję galėsite pagalvoti, kad visi terminai yra žinomi ir nieko naujo nesužinosite, bet neapsigaukite – kai kurie terminai turi šiek tiek kitokią reikšmę nei mums įprasta iš knygų. Aš savo žinias tikrinau su Quizlet kortelėmis, bet nesu tikras ar jos yra atnaujintos, todėl nepamirškite pasitikrinti ar pasidaryti savo.
  • Knygos. HFI pateikia didelį rekomenduojamų knygų sąrašą. Atvirai pasakysiu, kad visų knygų neskaičiau, bet perskaičiau maždaug 40 proc., o su likusiomis susipažinau tiek, kad egzamino metu galėčiau nesunkiai rasti man reikalingą informaciją. Taip pat galite peržiūrėti senesnį sąrašą, kuris buvo dalinamas kursų metu. Jis yra sudarytas 2006 m., bet neapsigaukite – daug knygų vis dar aktualios ir yra perleidžiamos n-tąjį kartą. P.S. Beveik visas HFI rekomenduojamas knygas turiu, todėl jei nerandate kažkokios konkrečios knygos, rašykite ir ką nors sugalvosime.
  • Temos. Trumpas dokumentas, kuriame HFI pateikia temas, iš kurių bus klausimai egzamine. Klausimai, iš tikrųjų, yra iš šių temų, tačiau tos temos labai plačios, todėl siūlau pasinaudoti mano parengtu sąrašu, kuris atitinka dalomosios medžiagos turinį.  Tik turėkite omeny, kad aš laikiau egzaminą 2012 m. rugsėjį, todėl kai kurios temos gali pasikeisti, bet nemanau, kad stipriai.
  • „Putting Research into Practice“ straipsniai iš HFI sąrašo. Šioje vietoje turbūt iš karto turėčiau perspėti, kad dauguma straipsnių yra moksliniai, todėl skaitosi labai sunkiai, tačiau reikėtų pažymėti, kad egzamine jiems skiriama ne tiek daug dėmesio, todėl rekomenduočiau juos pasilikti pabaigai. Kad būtų lengviau, daliniuosi mano ir vienos kolegės surinktais straipsniais.
  • Viešai prienami klausimai. Internete galima rasti keleta klausimų pavyzdžių, todėl nepatingėkite paieškoti: 6 klausimai (beje, vienas iš jų man pasitaikė per egzaminą) yra HFI svetainėje, kiti – pasklidę internete.
  • HFI ataskaitos. Jose labai daug rinkodarinio šlamšto, bet vis dėlto patarčiau peržiūrėti, jei turėsite laiko.

Be aukščiau išvardintų, atskiro paminėjimo verti keli naudingi šaltiniai ir knygos. Pirmieji 4 iš jų yra nemokamai, už likusius, deja, teks sumokėti.

Anglų kalba

Anglų kalba – dalykas, apie kurį dažnai pamirštama pasirengimo metu. Jeigu jūsų gimtoji kalba nėra anglų (o taip turbūt ir yra), būtinai parašykite savo koordinatoriui, kad prailgintų laiką (nuo 2,5 iki 4 val.). Negalvokite, kad jei jūsų anglų lygis yra aukštesnis nei Upper Intermediate jums bus viską lengva suprasti. Dažnu atveju, klausimai ar atsakymai yra ilgi ir suformuluoti taip, kad turėtum įsigilinti, o tai reikalauja laiko. Dėl šios priežasties nepamirškite prailginti laiko ir skaitykite klausimus įdėmiai.

Egzaminas

Egzaminas yra laikomas internetu. Registracija vyksta labai nesunkiai: pasirenkate tinkamą datą (apart vasaros, būna 1-2 kartus per mėnesį), suvedate savo kontaktinę informaciją ir apmokate egzamino laikymą. Beje, laikymas kainuoja $800 jei neišklausėte visų kursų ir $150, o kartais nemokamai, jei apsilankėte paruošiamuosiuose kursuose.

Patarimas: Egzamino metu galėsite nauduotis bet kokia medžiaga, bet Google daugeliu atvejų nepadės, todėl pasidarykite sau tekstinį dokumentą ir kopijuokite į jį viską ką radote knygose ar internete pasiruošimo metu. Aš asmeniškai naudojau Evernote, bet Google Docs ar Microsoft Word irgi tam puikiai tinka.

Egzaminas yra sudarytas iš 100 klausimų. Kiekvienas klausimas turi 4 atsakymus (vienas klausimas turėjo 5 atsakymus, bet apie tai pranešiau HFI, todėl turėtų pasitaisyti), iš kurių dažniausiai vieną ar du galima lengvai atmesti, tačiau iš likusių ne taip lengva bus pasirinkti teisingą. Norint išlaikyti, reikia surinkti 70 ar daugiau procentų.

Vienas perlaikymas yra nemokamas, todėl pasiruoškite egzamino metu fiksuoti klausimus ir atsakymus. Perlaikymo metu daug iš jų kartojasi.

Patarimas: Sistemoje yra uždrausta naudotis Ctrl ar Alt klavišais, todėl, jei naudojate ne Mac OS X operacinę sistemą, būkite pasiruošę programėlę, kurį padėtų jums lengvai pasidaryti ekrano vaizdus (angl. screenshot), arba daug rašyti.

Egzaminas yra sudarytas iš 100 klausimų, padalintų į 4 dalis. Vienos dalies ribose galėsite laisvai judėti ir žymėti klausimus „vėliavėlėmis“, tačiau pabaigę vieną dalį ir perėję prie kitos, atgal grįžti negalėsite.

Patarimas: Kiekviename klausime visada (net jei nežinojau teisingo) pažymėdavau atsakymą, o klausimus dėl kurių abejojau – žymėjausi „vėliavėlėmis“. Perėjęs visą dalį, grįždavau prie pažymėtų klausimų. Svarbiausia – neužsiciklinti prie klausimų.

4 dalys

1. User-Centered Analysis and Conceptual Design – 26 klausimai. Šios dalies sunkumas – ji iš dalies prasilenkia su Lietuvoje įprasta praktika. Jei personos (angl. persona) ir scenarijai (angl. scenario) buvo pažįstami dalykai, tai užduočių analizė (angl. task analysis), pirminių daiktavardžių architektūra (angl. primary noun architecture) ar Joint Application Design sesija buvo kažkas svetimo.

Klausimo pavyzdys: Joint Application Design (JAD) sessions include a cross section of ________, ________, and ________

  • Stakeholders; engineers; users
  • Observers; users; designers
  • Designers; engineers; developers
  • Stakeholders; intermediaries; users

2. The Science and Art of Effective Web and Application Design – 38 klausimas. Ši dalis man asmeniškai labiausiai patiko. Joje buvo daug praktinių klausimų, todėl jei turite bent šiek tiek patirties, galėsite išmąstyti atsakymą.

Klausimo pavyzdys: As a Certified Usability Analyst for a large insurance Web site, you have been asked to evaluate four different primary navigation button bar designs. Which of the following design treatments will most appropriately draw the user’s attention to the navigation button bar?

  • The design that uses different colors for each of the buttons, and underlines the selected button label.
  • The design that uses the same colors for each of the buttons, and boldfaces the selected button label.
  • The design that uses the same colors for each of the buttons, and uses larger fonts for all of the button labels.
  • The design that uses different colors for each of the buttons, and underlines all of the button labels.

3. Practical Usability Testing – 26 klausimasVieniems ši dalis buvo lengviausia, kitiems – atvirkščiai, pridarė daugiausia nemalonumų. Nors prieš laikymą jau turėjau patirties atliekant tinkamumo testavimus (angl. usability testing), aš save priskirčiau prie tų, kam ši dalis buvo sunkiausia.

Klausimo pavyzdys: Comparative usability tests are appropriate for all of the following EXCEPT:

  • To compare your design against those of competitors.
  • To obtain and compare statistically significant usability benchmarks.
  • To understand the advantages and disadvantages of different designs.
  • To compare a new design with an existing design.

4. Putting Research into Practice – 10 klausimų. Kaip jau minėjau, ši dalis yra pagrįsta moksliniais straipsniais, todėl net turint po ranką visą medžiagą rasti teisingą atsakymą yra sunku. Nors reikia pripažinti, kad kai kurie šios dalies klausimai yra tiesiog juokingai paprasti, todėl viskas priklausys nuo jūsų sėkmės.

Klausimo pavyzdys: Sid and Madison user a Web registration application during a usability test. Observers noted that both made the same numbers of errors. Three weeks later, Sid was asked: How difficult was the site to use? Madison was asked; How easy was the site to use? How will the participants most likely reconstruct their memories when they are both asked a second question: How many errors do you can recall making?

  • Sid will recall making more errors than Madison.
  • Madison will recall making more errors than Sid.
  • Both will recall making more errors than observed.
  • Both will recall making fewer errors than observed.

Likę patarimai

Ir pabaigai norėčiau pasidalinti dar keletų patarimų iš savo patirties.

Patogiau laikyti su 2 monitoriais arba kompiuteriais: viename – HFI testas, kitame – Evernote su visa medžiaga.

Dažniausiai egzaminai vyksta antradienį arba ketvirtadienį, todėl, nepriklausomai, kad galite pradėti egzaminą jums patogiu laiku, rekomenduočiau pasiimti laisvą darbo dieną. Geriausia laikyti namuose ar kitur ramioje vietoje, nes tikrai reikės susikaupimo.

Tam atvejui jei dings internetas pasirūpinkite atsarginiu planu. Mane išgelbėjo mobilusis ryšys.

Sudarykite sąrašą, kuriame parašykite ką turite padaryti ir prieš egzaminą pasitikrinkite ar viskas atlikta. Mano sąrašas buvo labai „buitinis“ ir atrodė maždaug taip:

  • Pranešti artimiesiems, kad laikau egzaminą ir būsiu kurį laiką nepasiekiamas.
  • Išjungti telefoną.
  • Prieš pat egzaminą, nueiti į tualetą.
  • Prie kompiuterio turėti užkandžius ir vandens.
  • Patikrinti internetą (abu būdus) ir t.t.

Labai atsakingai skaitykite klausimus. Dažnai klausimo esmę pakeičia vienas žodis:

  • Which of the following statements regarding _________ is TRUE/FALSE?
  • ___________ are appropriate for all of the following EXCEPT:
  • Which of the following is NOT part of a ___________?

Tai tiek. Jie dar kyla klausimų, rašykite į komentarus. Sėkmės ruošiantis ir laikant egzaminą!